Zimne nóżki, niebieskie robaczki

Grzybowe szaleńswo zaprowadziło nas na Roztocze, do Suśca.

Zacznę od spraw, które mnie zadziwiają i zarazem smucą. Zastanawia mnie jak to jest możliwe, że ci sami ludzie, którym las dostarcza tyle radości i swoich owoców, potrafią być tak niewdzięczni. Puszki po piwie, torebki po chipsach, pudełka po papierosach, nie wspominając o regularnych wysypiskach śmieci…

Za Suścem, w kierunku Józefowa, znajdują się pomniki upamiętniające obóz NKWD. Nie znam historii tego miejsca, ale widać, że wzbudza emocje. We mnie też. Pozostaje niesmak, brak słów – w milczeniu odwracam się i odchodzę.

Ale… W pięknych okolicznościach przyrody wije się leniwie Potok Jeleń. Nie jest głęboki, w miejscach jego piaszczyste dno pokryte jest tylko cienką warstwą wody. Moża iść wzdłuż jego brzegu.

Można przejechać przez niego rowerem.

Można też zdeptać go bosymi stopami w miejscu gdzie szumią szumy powstałe na skutek starcia dwóch gigantów – wschodnio- i zachodnioeuropejskich płyt tektonicznych. Moje stopy kostnieją pod lodowatym strumieniem wody, a skóra różowieje.

W lesie uganiam się za rudymi rydzami.  Skręcam w lewo, potem w prawo, później chyba jeszcze w innym kierunku i znajduję pozostawione same sobie miejsca.

Nie wiem jak Wam, ale od razu przychodzi mi na myśl Kraina Czarów, w której szalała Alicja.

Dużo ludzi, grzybów mniej. Umacniam się w przekonaniu, że pozostaję wierną wielbicielką Borów Tucholskich. Mimo wszystko udaje się zebrać to i owo. Zwłaszcza owo, jeżeli nawet tylko tyci tyci.

Ważne, by owo tyci tyci posmakować w doborowym towarzystwie.

W wolnych chwilach należy delektować się lokalnymi atrakcjami.

Trzymamy kciuki za Browar Zwierzyniec, który mimo zawirowań nadal produkuje dobre piwo. W lokalnym spożywczym 0,5L za 2zł.

Advertisements

5 responses to “Zimne nóżki, niebieskie robaczki

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: