iyi bayramlar

Jakieś 4000 lat temu Abraham zaciągnął swojego syna w ustronne miejsce i tam chciał mu poderżnąć gardło w ramach zakładu z Bogiem. Bóg myślał, że Abraham spęka, więc dopiero w ostatniej chwili udało mu się go przekonać, że to wszystko żart i nie na serio. Ale Abraham tak się nakręcił tym całym zarzynaniem, że musiał wyładować się na biednym baranku.

Dzisiaj mamy rok 1432. Nie wiem jak to się matematycznie trzyma kupy, ale właśnie tak jest. W każdym razie dzisiaj zaczyna się dla mnie długi weekend, a 6 listopada dla muzułmanów święto religijne Eid ul-Fitr, czyli Święto Ofiarowania.  W związku z tym do fabryk wrócimy dopiero w czwartek. Od kilku tygodni, puste place stambułskie zostały zamienione w kempingi dla bydła. W dużych namiotach stoją krowy, kozy i owce czekające na sprawny ruch ręką licencjonowanego, współczesnego Abrahama. Obecnie w Turcji nie pozwala na to sanepid, ale jeszcze niedawno mógła to (chcąc czy nie chcąc) zrobić głowa rodziny – wiadomo kto. A jeszcze dawniej, za czasów panowania władców osmańskich, zwierząt w ogóle się nie zarzynało, ale dusiło, bo krew była traktowana jako “medium” religijne i niegodna zwykłego popłynięcia po gardle ofiary i wsiąknięcia w glebę. Gdy już nóż się ubrudzi, takie zwierzątko jest dzielone na trzy części – jako darowizna dla biednych, dla krewnych oraz do wspólnego spożycia w trakcie celebracji. A oto pocztówka z okazji Święta Ofiarowania specjalnie dla Was. Prawda, że słodka?

 
Znalezione na: http://www.resimle.net/data/media/354/iyi-bayramlar-yazili-resimler.gif

Święto Ofiarowania rozpoczyna się zaraz po hajj, czyli pielgrzymce do Mekki. I tak:

In January 2006, 364 pilgrims were killed in a stampede at the entrance to a bridge leading to the stoning site in Mina, outside Mecca, while 251 were trampled to death in 2004.
In July 1990, 1,426 pilgrims were trampled to death or suffocated in a stampede in a tunnel, also in Mina.

Advertisements

3 responses to “iyi bayramlar

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: