W marcu jak w tyglu

Niedziela: drugi dzień zajęć.

Dzisiaj jest zupełnie inaczej, cudownie, wspaniale! Istny Babilon! Z nauczycielem po turecku, z grupą po angielsku, ze Słowaczką po niemiecku, a opis tego wszystkiego po polsku. Na pierwszej przerwie zaczynamy rozmawiać, dopytywać, śmiać się. Przyglądam się twarzom, gestom. Wsłuchuję się w akcent, melodię słów. Dociera do mnie, że jestem znowu w międzykulturowym środowisku, nie tylko na lekcjach. W fabryce mam koleżankę Filipinkę, która jest tu już od czterech lat. Jest też kolega Armeńczyk. Bardzo chcę z nim porozmawiać o jego poglądach na trudne tematy, tureckie już znam i czuję duuuży niedosyt. To nie będzie proste, kolega jest zdystansowany, trudno dostępny, o jego pochodzeniu wiem nie od niego samego. Mam też koleżankę pochodzenia serbskiego, podobno w domu nie rozmawia po turecku. Gdy składałam jej życzenia z okazji urodzin, cmoknęłam w policzki z wyjaśnieniem, że 3x jest po polsku (bo 2x po turecku) i teraz wiem, że też po serbsku. Niektóre szczegóły są małe, teoretycznie nieistotne, ale wzbogacają codzienność. Inne wyciągają za uszy z ciemnego, głębokiego wora i nakazują wybałuszyć szeroko oczy, spojrzeć na siebie od nowa, zrewidować światopogląd.

W drodze do domu kupuję przekąskę: małże nadziewane ryżem. Jedna połówka muszli to miska z nadzieniem, druga służy jako łyżka. Vis-à-vis Bazaru Egipskiego kosztują 1TL za sztukę, ale już w Üsküdar 50 kuruş.

Aby podtrzymać bujanie na chmurce number 9, kupuję truskawki z południowej Turcji i bąbelki (te ostatnie powinny być w każdą sobotę lub niedzielę lub w sobotę i niedzielę!). Tylko jeszcze kieliszki odpowiednie muszę sobie sprawić.

Jest fajnie!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: