nie ważne co, byle świętować

Święta Bożego Narodzenia zatracają swoje pierwotne znaczenie i przeistaczają się w święto konsumpcjonizmu, a globalizacja zaprasza wszystkie swoje dzieci do zabawy. W Trucji wszelkie symbole Bożego Narodzenia zadomowiły się  na dobre, ale ze względu na Islam są częścią noworocznych celebracji. Choinka, Mikołaj, George Michael, ewentualnie bazie – czemu nie. Czerwona bielizna na noworocznej imprezie przynosi szczęście.

Nie wszystkim ten stan się jednak podoba. Mehmet Görmez, Szef Urzędu ds. Religii, skrytykował pogańskie zapędy swoich krajan i przy okazji potępił alkohol i hazard (mówi się o przyrwóceniu hazardu, który został zdelegalizowany ze względu na falę samobójstw – podobno Turcy po przegranych fundowali sobie kulkę tuż przed kasynami). Nawiązuje on do popularnej wśród Turków noworocznej loterii (w której i pogański koszyczek wziął udział, ale niczego nie wygrał).

Wracając do Mehmeta Görmeza i jego potępienie noworocznych celebracji z symbolami zapożyczonymi z innej religii – jego słowa nie były skierowane do chrześcijan, ale do muzułmanów. Przecież nie będzie zachęcał do zachowania niezgodnego z islamem. Widzę tu analogię do polskich kleryków krytykujących np. halloween za czczenie szatana. W PL wręcz wprowadzana była kilkudniowa prohibicja (!) przy różnych dziwnych okazjach.

Zatem nie ma się czym obruszać i rozdmuchiwać sprawy jak przy “duńskim zamachu”, bo na razie nie widzę tu żadnego zamachu na świętowanie Bożego Narodzenia przez niewiernych w Turcji jak i na świecie, a jedynie “grzmienie z ambony” na błądzące muzułmańskie owieczki.

Advertisements

5 responses to “nie ważne co, byle świętować

 • Mirosław Ryszard Makowski

  trzeba zrobić porządek z tymi Świętami: a bo Każdy ma inaczej. to rodzi konflikty i te de. tak nie może być, bo to zagraża Pokojowi (światowemu).
  musi być jedno święto. Wspólne.
  (np. Święto coca coli.)

  • koszyczek

   Mam wrażenie, że to święto już jest jedno i to dokładnie to 🙂

   A wpis został zainspirowany oburzeniem jakie wywołała wypowiedź Turka u jednej z naszych rodaczek mieszkającej tu, na muzułmańskiej ziemi. Bo jej nie będzie muzułmanin mówił jak ma świętować.

 • romeksamolot

  I było warto wygrać pod Wiedniem. To NASZA Polska zasługa. Uraaa!

  • koszyczek

   I Turki nic nie wiedzo, ale my tu im cichcem porzundek zrobimy! Najlepszy! Ta jest! W przychodni lekarskiej, w religii, w codziennym życiu. Bez nas by sobie w ogóle nie poradzili.

 • Eyen

  swoją drogą, M.G. się nie mylił, mówiąc o “pogańskich” korzeniach obrzędów towarzyszących świętom; ale przecież, choinka to jasne że przez samą Wielką Księgę nakazana, wraz z karpiem i łuską do portfela. tak jak wiadomo, że Matka Boska była Polką (z Częstochowy) 😛

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: