spadł śnieg

To już drugi raz tej zimy. Pierwsze opady mnie ominęły – siedziałam w samolocie krążącym gdzieś nad środkową Anatolią. Tym razem szkoły zamknięte od dwóch dni. Praca zdalna z domu jak najbardziej usprawiedliwiona.

IMG_6843_snow

Wtorek, 8 stycznia 2013.

IMG_6847_snow

Środa, 9 stycznia 2013.

Opady śniegu powodują chaos na stambułskich ulicach. Ludzie jeżdżą powoli, włączają światła awaryjne (uwaga, jadę). Nie radzą sobie na licznych podjazdach. Ze względu na niską ilość opadów w sezonie zmiana opon na zimowe nie jest opłacalna, ale sporo osób decyduje się na wyjazd w takich warunkach z letnimi. I tak stary kontyntent trzepie kasę utrudniając życie swoim obywatelom. Dla porównania, w Stanach lub Kanadzie jeździ się na całorocznych bez problemu, a np. w Chicago, Toronto czy Edmontonie są takie opady śniegu jakich Europa, a Stambuł chyba w ogóle, dawno nie widziała.

Advertisements

15 responses to “spadł śnieg

 • rodzynkisultanskie

  W środkowej Anatolii śniegu zimą jest tyle, co w środkowej Polsce (jak nie więcej), a pierwszym skojarzeniem Turków z Polską jest przerażające zimno. wtf. Ok, rdzenni stambulczycy może nie są przyzwyczajeni, ale wystarczy pojechać odrobinę wgłąb kraju, żeby przeklinać śnieg co roku. Może po prostu tureccy drogowcy dają się zaskoczyć bardziej, niż polscy – ale to już kwestia nie pogody, ale trybu pracy.

  • koszyczek

   Każdy porównuje do tego, co zna 🙂 Polska jest ciepła/zimna równomiernie (z dwoma wyróżniającymi się biegunami zimna), więc można zrozumieć, że np. Stambułczycy kojarzą nas z zimnem. W Turcji jest inaczej. Moje zaskoczenie zimnem panującym w Van wynikało tylko z niewiedzy – za pierwszym razem byłam w Turcji na południu, za drugim w …Stambule. A to przecież wielki kraj, ma strefy czasowe, to i inne klimaty.

   Gdy jechałam z Kayseri do Antep, jechaliśmy przez zaśnieżone góry, widziałam co chwila służby komunalne, droga była czysta i przejezdna. Co do drogowców w Stambule, to niech się dają zaskakiwać. Moim zdaniem, w tak dużym mieście i przy tak małych ilościach śniegu budowanie sprawnej floty odśnieżającej się nie opłaca. Zwłaszcza, że ten śnieg na jezdniach bardzo szybko topnieje. Problemem jest właśnie niedostosowany samochód lub brak umiejętności jazdy w takich warunkach. Znam sporo osób, które decydują się zostać w domu (vide: moi) lub wziąć taksówkę. Może więcej osób nauczy się albo zmieniać te nieszczęsne opony lub wybierać inną formę transportu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: