occupy taksim

Jak to krótko podsumować? Zbierało się przez dłuższy czas: urbanistyczne decyzje bez konsultacji ze społeczeństwem, rządowa buta, dyktatorskie zapędy i wodno/gazowa pacyfikacja. Gdy w końcu grupa ludzi stosująca protest a la piknik została brutalnie potraktowana przez policję, coś wśród Turków pękło.

Na placu Taksim jest kilka drzew, mały Gazi Parkı. W ramach trwającej przebudowy całej okolicy, park miał być zniszczony, a w jego miejsce postawione kolejne centrum handlowe i meczet. Budynek centrum handlowego miałby przypominać historyczne baraki wojskowe. I byłoby to już 94 centrum handlowe w Stambule. Ludzie tego nie chcieli, zorganizowali pokojową demonstrację. Premier natomiast zagrzmiał: róbta co chceta, my i tak zrobimy po swojemu. A do bezbronnych ludzi wysłał policję z gazem i armatkami wodnymi.

Ta przepychanka trwała kilka dni, ale dopiero w piątek wieczorem zaczęło się “dziać”. Telewizja turecka nie informowała o tym co się dzieje – oprócz jednego kanału Halk TV.

946801_589675347719459_1425824472_n

Źródło: Facebook

W międzyczasie sąd wstrzymał “egzekucję parku”, ale to już nie chodziło o park. W nocy z piątku na sobotę obudziły mnie trąbiące samochody. Potem zaczęły przechodzić grupki ludzi, za nimi sznur trąbiących samochodów. I było ich coraz więcej i więcej.

IMG_8014_1

W telewizji pokazywali jak w środku nocy, na ulicę Barbaros Blvd. wzdłuż wybrzeża w europejskiej dzielnicy Beşiktaş, wyszli na ulicę ludzie w piżamach – normalnie rodziny, kobiety, dzieci. Główną ulicą handlową po stronie azjatyckiej, Bagdad Caddesi, przeszła demonstracja. Policja nie zaatakowała.

Po stronie europejskiej, w pobliżu placu Taksim, licea Galatasaray, St. Pulcherie i St. Michelle, teatr Oda, muzeum wojskowe Harbiye oraz centrum handlowe Cevahir otworzyły drzwi i dały schronienie zranionym. Z resztą już przy wcześniejszych protestach (np. 1-go maja), okoliczni sklepikarze i apteki wpuszczali protestujących, dawali cytrynę i lekarstwa na złagodzenie objawów po ataku gazem. Lekarze i prawnicy upubliczniają swoje numery telefonów dla potrzebujących.

W Ankarze studenci ruszyli pod parlament, a do Stambułu jadą rzesze kolejnych protestujących. Ludzie organizują się w całym kraju i przyjadą do Stambułu autokarami. Sobota będzie dniem dużych protestów i marszów (np. marsz socjalistów i nacjonalistów o 4pm w Kadiköy) i dopiero może być ostro.

Tu trochę więcej o tym co się działo w piątek. I z perspektywy NYT.

965413_606114926078910_2131428747_o (1)

Źródło: Facebook

Advertisements

8 responses to “occupy taksim

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: