niektórzy mają już dosyć

My w Alanyi pracując w turystyce i przejmując się tym, co o Turcji mówi świat  nie chcemy, aby z powou zamieszek nagle przestali przyjeżdżać do nas turyści, myśląc że trafią do drugiego Egiptu. Być może ciężko niektórym uwierzyć oglądając od rana do wieczora facebookowe czy twitterowe histeryczne newsy i propagandowe zdjęcia, że są też Turcy, który mają dość polityki i po prostu chcą pracować i żyć normalnie. Ile można walić w garnki albo bić się z policją. Za rok są wybory. Jeśli chce się coś zmieniać, warto to zrobić właśnie wtedy.”

A w międzyczasie w Stambule ludzie są nadal aktywni. Białe kołnierzyki poświęciły przerwę obiadową i część poszła pod siedzibę NTV oprotestować milczenie na temat protestów, a reszta do centrum handlowego Kanyon oprotestować Starbucks, który w trakcie weekendowych protestów zamknął swoją placówkę przy Taksim (gdy w tym samym czasie ulokowany nieopodal pięciogwiazdkowy hotel dał schronienie protestującym uciekającym przed kolejną gazową chmurą).

Wspomniany protest przed siedzibą NTV spowodował, że dziennikarze dołączyli do protestujących, a NTV jako druga turecka stacja telewizyjna zaczęła informować o protestach. Dla przypomnienia, pierwszą jest HALK TV, która należy do biznesmena sympatyzującego z partią socjalistyczną. Niestety, rada telewizji i radiofonii wystosowała ostrzeżenie za jakąś wypowiedź na temat premiera jako osoby prywatnej i może być tak, że stację zamkną, przynajmniej tymczasowo. Reszta stacji telewizyjnych nadal milczy, a to dlatego, że właściciele są finansowo powiązani z premierem. Ma ich w garści. Podobnie z resztą jak z rynkiem budowalnym. Korzystający z obecnego eldorado to ludzie z otoczenia partii premiera, ale też i jego zięć.

A premier? Dzisiaj bawi w Maroku. Jednak jego odpowiedzi na protesty docierają do Turcji:

“Was jest 200 tysięcy, ja na was wyślę milion.”

“Zostałem wybrany w demokratycznych wyborach, mogę robić co chcę.”

“Jestem sługą ludu. Jeżeli oni nazywają sługę ludu dyktatorem, to nie mam im nic do powiedzenia.”

“Za protestami stoją ekstremiści i siły zewnętrzne działające na szkodę kraju.”

Teraz też się okazało, że jednak planu na centrum handlowe na papierze nie ma i “czy ktoś to widział”, pyta Erdoğan. Natomiast na pewno wybuduje meczet. Komentatorzy mówią, że to jest z punktu widzenia premiera mądry ruch, bo tego już tak łatwo nie można oprotestować. Tu wchodzi się na grząski teren podziału sekularno-religijnego.

Polecam przeczytać też to, to i to (zwłaszcza). W czasie gdy szykuję ten wpis, na mojej ulicy znowu maszerują ludzie.

A poniżej zdjęcia z wczorajszego marszu na Bagdat Caddesi – ekskluzywnej ulicy handlową po stronie azjatyckiej. Niestety #1, nie potrafię robić zdjęć w nocy. Niestety #2, ze względu na mój status w Turcji unikam miejsc, w których mogę zostać zaaresztowana – to by najprawdopodobniej zakończyło się deportacją. Dlatego też zdjęcia są mało sensacyjne i generalnie nudy na pudy.

IMG_8045_1

Na ulicy przed moim blokiem. Niedawno, Erdoğan przybył w okolice by wziąć udział w uroczystościach otwarcia tego meczetu.

IMG_8052_1

A tu już początek Bagdat Caddesi i sznur samochód, który będzie się ciągnął przez kilka kilometrów. Dużo klaksonów, garnków, muzyki, śpiewów i gwizdów.

IMG_8053_1

IMG_8059_1

Kierowca obala browara.

IMG_8060_1

IMG_8061_1

Zapotrzebowanie na flagi jest duże. Handel kwitnie. Sprzedawców jest całkiem sporo.

IMG_8068_1

IMG_8072_1

IMG_8074_1

 

IMG_8077_1

IMG_8080_1

Dancing in the streets.

IMG_8081_1

IMG_8082_1

IMG_8088_1

Halk TV jeszcze jako jedyna stacja telewizyjna informująca o tym, co się dzieje w Turcji. Można oglądać w środku…

IMG_8094_1

…lub z chodnika.

IMG_8103_1

Są głośniki, jest impreza.

IMG_8104_1

Wszędzie Taksim, wszędzie opór.

IMG_8110_1

IMG_8118_1

IMG_8124_1

IMG_8132_1

Koniec wieczoru, przynajmniej dla mnie. Reszta, w samochodach, nadal jeździła i trąbiła.

Advertisements

4 responses to “niektórzy mają już dosyć

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: