ostatni bastion Hipokratesa i pokazówki

Kolejny raz ekskluzywny hotel pięciogwiazdkowy Divan otworzył drzwi dla protestujących. We wtorkowy wieczór, gdy policja ponownie zaatakowała protestujących, Divan udostępnił trzy piętra dla szukających schronienia, rannych i lekarzy niosących pomoc medyczną.

divan1

Źródło: Facebook.

Podobnie, lekarze udzielali pomocy w meczecie Dolmabahçe 3 czerwca, za zgodą imama tego meczetu.

A teraz, turecki minister zdrowia mówi: “Zorganizowane przez lekarzy punkty opieki medycznej dla protestujących były nielegalne; utworzone z pobudek ideologicznych i wbrew istniejącej strukturze prawnej. Ci lekarze zostaną pociągnięci do odpowiedzialności prawnej”.

Lekarze nie są jedyną grupą zawodową zaatakowaną przez rząd. Podczas wtorkowej konferencji prasowej zwołanej przez prawników w budynku sądowym Çağlayan na temat udzielania wsparcia protestującym, policja zatrzymała 49 z nich. Zostali później zwolnieni.

Prokurator generalny mówił w wydanym oświadczeniu, że prawnicy zakłócili porządzek publiczny. “Interwencja policji była konieczna, gdy po 30 minutach nawoływania do rozejścia się protest nadal trwał. Protestujący fizycznie opierali się policji, wskutek czego sześciu policjantów i sześciu pracowników prywatnej firmy ochroniarskiej odniosło obrażenia.”

Wg. wcześniejszych oświadczeń przedstawicieli partii rządzącej, w Turcji funkcjonuje prawo do pokojowych zgromadzeń. Czy ktoś jednak czegośnie doczytał? Czy to prawo obowiązuje tylko przez 30 minut?

W związku z tym, w środę odbyły się masowe protesty prawników w Stambule, Izmirze i Ankarze. Tym razem wszyscy przyodziani w togi, w związku z tym, że jednym z zarzutów prokuratora generalnego wobec wtorkowych aresztantów był ich strój “na cywila”.

Źródło: http://turkishawakening.com/ (cklick the pic)

Advertisements

3 responses to “ostatni bastion Hipokratesa i pokazówki

 • junkhead

  Ok, a jak na to wszystko reaguje wojsko? Słychac jakies “sugestie” czy narazie (bo jesli to sie tak dalej bedzie rozwijać to chyba jakies stanowisko jest nieuniknione) czy jeszcze nie?

  • koszyczek

   Wojsko już dawno zostało spacyfikowane przez obecny rząd. Generałowie w więzieniu, pozostały jakieś słabie pionki.

  • koszyczek

   Z resztą część społeczeństwa o liberalnych, sekularnych poglądach głosowała na obecnego premiera właśnie z nadzieją, że ten rozliczy się z armią za jej wcześniejszy reżim. Np. transseksualna piosenkarka Bülent Ersoy, której kariera w latach ’80 została wstrzymana właśnie przez armię.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: