ludzie liiiiisty piszo

Znalazłam dzisiaj na blogach (tu i tu) dwóch Polek mieszkających w Stambule list do niejakiego Radosława Sikorskiego. Przeklejam treść listu, informacyjnie.

“Poniższy tekst stanowi treść listu stworzonego przez grupę Polaków zamieszkałych w Turcji:

Panie Ministrze,

Piszemy do Pana z prośbą o zajęcie dyplomatycznego stanowiska w sprawie ostatnich wydarzeń w Turcji. Czy wciąż jest zbyt wcześnie? Czy widzi Pan, co dzieje się od kilku tygodni, a narasta od soboty 15 czerwca?

Mamy do czynienia z przemocą policji wobec pokojowych demonstrantów, aresztowaniami protestujących, aresztowaniami lekarzy pomagających rannym, aresztowaniami adwokatów, którzy zadeklarowali pomoc poszkodowanym, rozpylaniem gazu pieprzowego w ogromnych ilościach – wczoraj do wody w armatkach wodnych dolano substancji, która powoduje poparzenia. W lobby hoteli, które pomagały poszkodowanym i rannym, rozpylano wczoraj gaz i zabrano lekarstwa. Gaz rozpylono nawet w szpitalach przyjmujących rannych. Dziś ludzie są zatrzymywani także tylko za to, że mają przy sobie maski przeciwgazowe. Największe tureckie telewizje przekazują tylko ogólne informacje. Stambuł wygląda tak, jakby znajdował się w państwie policyjnym.

Premier Recep Tayyip Erdoğan twierdzi, że są to reakcje na agresywne prowokacje ze strony demonstrantów – co jest tylko hasłem propagandowym dla uzasadnienia przemocy policji. Przedstawiciele partii rządzącej reakcje policji uzasadniają tym, że mogą stosować takie środki, gdyż zostali wybrani z woli większości narodu, że jest to tylko rozpędzanie marginesu, nielegalnych grup, rabusiów. Ten margines to codziennie setki tysięcy ludzi: turecka młodzież, przyszła inteligencja. Ten margines to wielu studentów oraz absolwentów wyższych uczelni. Ten margines to ludzie w każdym wieku, którzy wspierają protestujących w tym, że nie chcą oni żyć w państwie, które nie liczy się z ich zdaniem w kluczowych dla kraju czy miast sprawach, w którym decyzje podejmowane są w sposób autokratyczny (już nie są to tylko oznaki czy przesłanki, jest to autokracja par excellence).

Ten margines to ludzie niezgadzający się na życie w strachu przed wyrażeniem swojej opinii.

Panie Ministrze, czy możemy prosić Pana o zajęcie stanowiska na poziomie dyplomatycznym? W imię praw człowieka, w imię demokracji.

Panie Ministrze, jako przedstawiciele Polonii mieszkającej w Turcji pragniemy również zwrócić uwagę na to, że w największych miastach Turcji: Stambule, Ankarze, Izmirze, Adanie itd. mieszkają setki Polaków i Polek. Nie wszyscy z nich mają dostęp do rzetelnej informacji, nie wszyscy są świadomi, jak zachować się i co zrobić w przypadku zagrożenia. Media społeczne podają informacje o aresztowaniach i deportowaniu cudzoziemców. Z niecierpliwością czekamy na Pański głos skierowany także do Polonii, który doda Polakom i Polkom otuchy, i udzieli praktycznych wskazówek odnośnie tego, jak pownni zachować się w obecnej sytuacji tak, aby zapewnić sobie i bliskim bezpieczeństwo.

17.06.13 Stambuł, Turcja”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: