wyspy koni

Wyspy Książąt – Princes Island – Prens Adalar. Dziewięć wysp położonych na morzu Marmara i należących do Stambułu. Zimą często odcięte od świata ze względu na sztormy, latem oblegane przez turystów i mieszkańców Stambułu. Wszyscy wciskają się w promy i płyną, by odetchnąć od głośnego i śmierdzącego spalinami miasta. Bo na wZyspy można dopłynąć jedynie promami, a poruszać po nich  pieszo, rowerowo albo konno.

Właśnie, konno. To gorący teraz temat w Polsce w związku z nie do końca przyjaznymi koniom zaprzęgami. Konnymi. A jak to wygląda na stambulskich wyspach?

Konie na wyspach są drobne i szczuplutkie, w niczym nie przypominają pociągowych koni, które widziałam w Polsce. Pierwsze wrażenie lekko zaskakuje, ale chyba taka ich uroda. Kilkukrotnie zostałam zaproszona do przejażdżki 4-osobową dorożką, ale wybrałam rower. O tej porze roku jazda po górzystej wyspie to nie lada wyczyn i bez hektolitrów wody lepiej się nie ruszać. A co na to konie?

IMG_8614_Heybeliada

Are you talking to me?

IMG_8615_Heybeliada

Gdy dotarłam na drugą stronę wyspy, zalesioną i niezabudowaną, trafiłam na stajnie. To betonowe komórki, przynajmniej tak wyglądają z daleka. Niektóre konie łażą sobie po terenie luzem, inne stoją w cieniu, jedzą, piją, odpoczywają. Poza tym, w tym miejscu zatrzymują się dorożki i następuje wymiana koni. To wszystko ma miejsce z turystami w dorożkach, więc jest w stylu pit stop. Próbowałam wypytać chłopaków o godziny pracy takiego konia, ale zajęci byli. Nie mieli czasu na moje dukanie.

IMG_8638_Heybeliada

IMG_8639_Heybeliada

IMG_8646_Heybeliada

IMG_8649_Heybeliada

Pierwsze wrażenie całkiem pozytywne, prawda? A jak jest w rzeczywistości?

Poszperałam w internecie, znalazłam parę anglo- i tureckojęzycznych artykułów. Z 2012 roku jest sporo informacji o protestach mieszkańców i grup chroniących zwierzęta. Ci pierwsi protestowali nie tylko przeciwko bezlitosnemu wykorzystywaniu koni, ale także przeciwko niekontrolowanym wzroście ilości dorożek oraz wiążącym się z tym biologicznym zanieczyszczeniu wysp.

IMG_8795_atlar2

Nie wsiadaj do dorożki. Wsiadaj na rower!

IMG_8794_atlar1

Dorożki to znęcanie się nad końmi.

Sporo dorożkarzy nie ma doświadczenia w opiece nad końmi ani też nie ma kwalifikacji do prowadzenia dorożki. Przyjeżdżają z głębokiej Anatolii w poszukiwaniu pracy, czasem z dziećmi mieszkają w stajniach. Pomiędzy nimi, mieszkańcami i ludźmi zadającymi niewygodne pytania dochodzi do ostrych ścięć.

IMG_8685_Buyukada

Ten gość ostro pędził.

Starsi stażem nawiązują do tradycji, nostalgii. Są przeciwni nowoczesnym rozwiązaniom. Chodzi oczywiście o pieniądze. Na dorożce można zarobić 60-70TL, na pojazdach z akumulatorem to już tylko 6-7TL.

Dorożki podlegają pod… ISPARK, czyli instytucję zarządzającą miejscami parkingowymi. Na ich stronie internetowej znalazłam dumną informację z maja 2012, że rozpoczęła się akcja implantacji mikroczipów. Każdy pracujący na wyspie koń miałby pod skórą chip informujący o jego wieku, stanie zdrowia, płci, właścicielu, godzinach pracy, etc. Informacje miałyby być zbierane w bazie danych prowadzonej przez VETISTANBUL – instytucję, która również chipuje i kastruje bezdomne psy i koty. Jednak na ich stronie nie ma żadnych informacji na ten temat. Podobno zachipowano 670 z 1200 koni. Nie wiem co się stało z drugą połową.

Lokalne władze wyspy postulowały o przekazanie kontroli nad dorożkami w ich ręce. Twierdzą, że ISPARK – mający na głowie cały Stambuł – nie radzi sobie z tym tematem. Ich prośba została odrzucona.

Na razie nie znalazłam więcej wiadomości z 2013 oprócz tej o drobnym wypadku, w którym dorożkarz stracił kontrolę nad koniem i pojazdem – podobno konia spłoszył pies. Poprzedni wypadek miał miejsce pod koniec 2012, gdy na mokrej powierzchni pośliznął się koń. Zginął woźnica i zwierzę, a czworo turystów trafiło do szpitala.

W tym miejscu gorąco namawiam do zainteresowania się losem pracujących koni. W temacie tych z Morskiego Oka polecam Nad Morskie Oko Chodzę Piechotą pod patronatem portalu ZakopanePortal.pl oraz Ratujmy Konie z Morskiego Oka.

IMG_8642_Heybeliada

Advertisements

8 responses to “wyspy koni

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: