co się dzieje w regionie

Obama ma już zgodę senatu i najprawdopodobniej dostanie zgodę Kongresu na atak no boots on the ground  (co za sprytny lingwistyczny trick na trywializację zbrojnej interwencji) na Syrię trwający 90 dni. Erdoğan z niecierpliwości przebiera nóżkami jak marionetka w tańcu i ogłasza wszem i wobec o gotowości do ataku na reżim Assada. Natomiast Syria odpowiada, że zaatakuje Turcję jako sojusznika USA. Syrię wesprzeć może Iran i Rosja. I tak w skrócie powstają podwaliny do III WŚ.

A jak wyglądają tureckie relacje zewnętrzne?

Przyjęta strategia Komşularla Sıfır Sorun – zero problemów z sąsidami – raczej nie wypala. Egipt wycofał swojego ambasadora, odwołał wspólne zbrojne ćwiczenia i aresztował dwóch tureckich dziennikarzy po tym, gdy Ankara skrytykowała działania reżimu po zamachu stanu. Natomiast Erdoğan oskarżył Izrael o udział w egipskim zamachu stanu i nawet stwierdził, że ma na to dowody (ale ich nie przedstawił), co nie ułatwia naprawieniu relacji po tym, jak izraelskie wojsko zabiło 8 cywilów tureckich na międzynarodowych wodach. W odpowiedzi, USA oficjalnie potępiło Erdoğana za te oskarżenia nazywając je obraźliwymi, bezpodstawnymi i błędnymi. Z drugiej strony, Palestyna zaskoczyła turecki rząd poparciem moralne udzielonym reżimowi egipskiemu. Jednocześnie, Erdoğan złamał obietnicę i nie odwiedził Hamasu,mimo wcześniejszych zapowiedzi i obietnic.

9 sierpnia w Bejrucie zostało porwanych dwóch tureckich pilotów, którzy do dzisiaj pozostają zakładnikami. Wg. grupy, która wzięła na siebie odpowiedzialność za porwanie, jest to odwet na porwanie dziewięciu szyickich muzułmanów libańskich prowanych w miejscowości Azaz przy granicy turecko-syryjskiej rok temu.

22 czerwca 2012 turecki odrzutowiec został zestrzelony przez syryjską obronę przeciwlotniczą, zginęło dwóch pilotów. Sprawa jest o tyle kontrowersyjna, że wg. Ankary odrzutowiec został zestrzelony w międzynarodowej przestrzeni powietrznej przez pocisk mający zasięg do 13 mil. Natomiast Syria twierdzi, że odrzutowiec był nad syryjskim terytorium wodnym i w związku z tym użyto działa przeciwlotniczego, które ma zasięg do 1,5 mili. Części zestrzelonego samolotu spadły na syryjskie terytorium wodne, ale rząd turecki nie dostarczył dowodów i wyjaśnień co do intencji i kursu tego lotu mimo wezwań międzynarodowych organizacji.

W dodatku, Kurdyjska Demokratyczna Partia w Syrii (PYD) ogłosiła utworzenie autonomicznego rządu w tym regionie. Wg. wysokich tureckich urządników, te działania stanowią duże zagrożenie dla wewnętrznego bezpieczeństwa, zwłaszcza, że PYD ma bliskie powiązania z turecką PKK.

Irak oskarża Turcję o ukrywanie terrorystów, którzy mieli walczyć z Syrią, ale trafili do Iraku. Główne zarzuty związane są z ostatnimi uzgodnieniami między Turcją a tureckimi Kurdami, którzy opuścili kraj i przenieśli się właśnie do Iraku. Wg. irakijskiego premiera, Nouri Al-Maliki, ma to wpłynąć na destabilizację procesów politycznych w Iraku. Natomiast Iran nazywa Turcję marionetką zachodu i sprzymierzeńcem terroryzmu w Turcji.

Unia Europejska praktycznie wstrzymała wszelkie negocjacje z Turcją, a Erdoğan stracił nawet poparcie swojego ostatniego sprzymierzeńca w EU Hannes Swoboda, przewodniczącego grupy socjalistycznej Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów działającej Parlamencie Europejskim, który zarzucił Erdoğanowi retorykę podziałów i nieprzerwalne stosowanie przemocy.

W końcu działania mające na celu przywrócenie relacji między Armenią i Turcją zostały zawieszone. Armeńscy żołenierze zastrzelili tureckiego pasterza przy armeńskiej granicy.

Podsumowując, Turcji “udało się” popsuć relacje w tym samym czasie z Izraelem, liderem Palestyny Mahmoudem Abbas i Hamasem. Jednoczenie, Turcja nie ma ambasadorów w Syrii, Egipcie i Izraelu – trzech najważniejszych dzisiaj krajach w regionie.

Źródłó: http://istanbulian.blogspot.co.uk/2013/08/a-summary-for-our-precious-loneliness.html

Advertisements

11 responses to “co się dzieje w regionie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: