kozy i rowery na bosforskich wojażach

Nie oceniaj stambulskiego dnia po jego poranku. Gdy kończy się lato, jesienne dni często zaczynają się od zachmurzeń i deszczu, ale potem słonecznie promienieją.

Along_EB_Bicycle

Czerwony prawie cały sztywny ze strachu, ale przynajmniej nie zzieleniał.

DSCF2164_Bicycle_Ferry

Ruch na Bosforze jak na Marszałkowskiej. Uwielbiam obserwować wielkie statki, chociaż czasem może być niebezpiecznie. Ostatnio nawet o mało nie doszło do zderzenia między moim promem a jednym takim transporterem. Jego donośny gwizd wybudził mnie z lektury, a naszego kapitana chyba ze snu. Ale raczej nie głębokiego, bo szybko wyłączył silnik i nastawił dziub w odpowiednim kierunku, ratując nas od bosforskich kąpieli.

DSCF2218_EB

Wioski zaczynają się za Ortaköy, za pierwszym mostem. Wcześniej, od Beşiktaş, brzegu nie widać, a to hotel, jakiś pałac, tudzież muzeum. Jak mówię, za Ortaköy zaczyna prześwitywać między willami za wysokimi murami.

DSCF2191_EB

Im dalej od centrum, tym więcej yalı – drewnianych willi tuż nad brzegiem morza. Kiedyś służyły jako bazy wypadowe dla mieszkańców dużo mniejszego Stambułu. Dzisiaj te wioski są jego częścią, ale utrzymały swój nadmorski, kameralny klimat. Oprócz Bebek, które jest pełne nowobogackiejczesnej architektury, starbaksów i pierdzącyh lamborghini.

DSCF2190_E

DSCF2313_EB

DSCF2253_EB

Wspaniałym miejscem jest Arnavutköy, czyli albańska wioska. Gdy kręciłam się tam podczas gorących letnich wieczorów, miałam wrażenie, że jestem gdzieś w Hawanie – przynajmniej takie skojarzenia mam po filmach z Hawaną w tle. Stojące w szeregu majestatyczne i dotknięte przez czas yalı wyznaczają dawny brzeg Bosforu. Teraz przed nimi jest wąski kanał, następnie nowa droga z dwoma pasami w jednym kierunku i dopiero wtedy Bosfor.

DSCF2290_EB

Natomiast po ich drugiej stronie, z dala od ruchu toczy się życie na małych, wiejskich uliczkach.

DSCF2289_EB

DSCF2285_EB

Im dalej, tym mniej zabudowań przy wodzie i więcej jachtów, łodzi, łódeczek. Droga robi się coraz bardziej kręta wijąc się wzdłuż brzegu usianego zatokami.

DSCF2266_EB

DSCF2260_EB

DSCF2230_EB

DSCF2298_AEB

Tam gdzie bulwar z ławkami, tam też wędkarze. Siedzą sobie panowie całą grupką przy biwakowych stolikach, na biwakowych krzesłach. Pozwalają zrobić zdjęcie, ale wskazując na wąskie wysokie szklanki z charakterystycznym mlecznym płynem stojące na stoliku mówią, żeby ostrożnie z tymi zdjęciami, bo jeszcze premier zobaczy. Premier kto?

Podczas gdy z nimi rozmawiam, wyjmują z pod stołu butelkę rakı i wlewają do pustych szklanek. Nawet się z tym specjalnie nie kryją, butelki stoją pod stołem, szklanki na. Poza tym talerze pełne przekąsek. Ot, dzień jak co dzień nad Bosforem.

DSCF2227_EB

DSCF2242_EB

Tutaj też już widać, że ludzie nadal żyją z rybołówstwa. Mnóstwo małych przystani i łodzi, średnich kutrów i mężczyzn reperujących rozerwane sieci. Jeden z nich mnie zawołał, by pokazać, jak “łata” dziury. Inni sprzedają z łodzi albo w namiotach ustawionych tuż przy brzegu to, co dopiero złowili. Jeszcze kilka tygodni temu, gdy obowiązywał zakaz łowienia, nie było takiego ruchu na wodzie.

DSCF2270_EB

DSCF2233_EB

A na tej łodzi żyje sobie wesoła koza, ma chyba osiem miesięcy, jeżeli dobrze pamiętam. Reaguje na zawołania jak pies i generalnie tak się zachowuje. Zapytałam, czy to na nadchodzące Święto Ofiarowania czy jako przyjaciel (nie wiedziałam jakiego innego słowa użyć). Okazało się, że przyjaciel. Ciekawe na jak długo.

DSCF2298_AEB_Sariyer

PS W drodze powrotnej minęłam parę turystów rowerowych z wypchanymi sakwami i wesoło wiszącymi na nich kubeczkami emaliowanymi. Są z Anglii, oszacowałam ich na 50-55. Zjechali większość Europy, na liście było już około 10 krajów, a może i więcej, w tym też Rumuni i Bułgaria. Zostają tydzień w Stambule, a potem lecą do Bangkoku. Tam cieplej.

DSCF2327_Bicycle_Ferry

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: