La Diva Polca-Turca

gencer

Dla tropicieli polskich akcentów w Turcji dzisiejszy dzień powinien być gratką – a może wszyscy wiedzą, tylko ze mnie taki głąb i burak. 10 października przypada rocznica urodzin Leyli Gencer (Ayşe Leyla Gencer), światowej sławy sopranistka o polskich i tureckich korzeniach.

Mówi się o niej, że jest ostatnią diwą dwudziestego wieku. Wyróżniała się nie tylko wspaniałym i charakterystycznym głosem, ale też jako główna odtwórczyni i propagatorka oper Donizettiego* i zapomnianych oper.

Leyla Gencer urodziła się w położonej nieopodal Stambułu wiosce Polonezköy (albo inaczej Adampol), którą założyli polscy osadnicy w 1842r. Jeszcze mnie tam nie było, ale dla porządku może bryknę tam na rowerku.

Ojcem śpiewaczki był bogaty biznesmen z sunnickiej rodziny muzułmańskiej, a matka pochodziła z katolickiej rodziny należącej do litewskiej arystokracji. Po śmierci męża, matka Gencer przyjęła islam.

Od 1953r. Leyla Gencer do końca swojego życia mieszkała we Włoszech, a po śmierci jej prochy zostały rozsypane nad Bosforem, bo tak chciała.

*Szukając informacji o Leyli przeskoczyłam w polskie Wikipedii do hasła na temat włoskiego kompozytora Donizettiego. I tam, ku memu zaskoczeniu, wyczytałam, że ojciec urodzonego w Bergamo Domenica Gaetana ma na imię… Andrzej.

Advertisements

18 responses to “La Diva Polca-Turca

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: