bbc zapodaje

Dzisiaj miałam okazję stanąć w tłumie i nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć Sayın Başbakan w mieście daleko na wschodzie Turcji. Akurat tak się jednak zgrało, że miałam randkę z kebabem, zatem Erdoğana obejrzałam w telewizorze. Zakończyło się to niestrawnością, ale to mogła być też końska dawka antybiotyków, którą spożywam od kilku dni bez osłony. Już abstrahując od różnic w światopoglądach, Erdoğan po prostu ma bardzo agresywną barwę głosu, krzyczy i w końcu chrypnie. Poza tym, w pierwszym rzędzie za premierem wygłaszającym poważne przemówienie siedziała pani premierowa, którą wykorzystano w przedwyborczej grze o dusze i która to uśmiechała się jak infantylna i szalona teyze w kierunku kamery sprawdzając czy wszyscy widzą jak bawi się z wnuczką (?) jakąś zabawką. Tzn. tak myślę, że to może scenariusz PR, chociaż obstawiam, że to mogła być ich (premiera i premierowej) własna decyzja.

DSCF3684_Van

W każdym razie, premier coś tam mówił o naciskach, jakieś lobby, obce siły (na wszelki obejrzałam się za siebie). Gdy wspomniał o jednej fladze, panowie kebabowcy spojrzeli na siebie z dziwnymi uśmieszkami i tylko powtórzyli po premierze jedna flaga.

Na szczęście wiec się skończył, miasto odblokowali, helikopter przestał krążyć nad miastem, zniknęli uzbrojeni w karabiny mężczyźni w cywilu i kamizelkach kuloodpornych (ale bez kasków), równie uzbrojona policja i pancerne pojazdy wojskowe. Życie toczy się dalej. A ja trafiłam na film BBC o wpływach islamu na historię Europy. I tak, w świetle wznowienia rozmów o przyłączeniu Turcji do Unii Europejskiej, zaciekawiłam się jaki wpływ na Europę miałaby Turcja dzisiaj, pod przywództwem Erdoğana, który chciałby pewnie być okrzyknięty Sułtanem Nowej Ery.

Advertisements

4 responses to “bbc zapodaje

 • cynik

  Ja akurat słuchalem tego pana z występu w Kars-ie.Zrozumiałem tylko :Ameryka i milion dolarów.Chyba musiał im coś zapłacic bo na drugi dzień bardzo lira potaniała.
  Co do telewizji to w moim hotelu bylo ponad 100 kanałów tureckojęzycznych ciekawe jak ichnia KRRiT daje sobie z tym rade?

  • koszyczek

   Generalnie ichniejsza KRRiT ma ułatwione zadanie, bo stacje stosują autocenzurę. Większość z nich należy do olbrzymich holdingów i nie mogą sobie pozwolić na zadzieranie z Erdoğanem. I tak np. gdy jest mecz i z trybun grupa kibiców się jeszcze odważy skandować jakieś hasła antyrządowe, to Digiturk (taka turecka Cyfra+) wycisza dźwięk.

 • cynik

  To muszą mieć niezły refleks.U nas kibiców sądy wyciszają mandatami.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: