tureckie wybory samorządowe 2014

Dzisiaj miały miejsce w Turcji wybory samorządowe. Największymi rywalami są dwie partie: konserwatywna AKP pod władzą premiera Erdoğana i republikańska CHP. W świetle ostatnich korupcyjnych afer, można byłoby pomyśleć, że AKP straci mocne poparcie elektoratu. Ale należy docenić uwielbienie, jakim darzy Erdoğana jego elektorat i, niestety, zaślepienie tego ostatniego.

Podczas gdy AKP ogłasza wszem i wobec za pośrednictwem państwowej agencji prasowej Anadolu Ajansı wygraną w kolejnych miastach, CHP oskarża AA o podawanie fałszywych danych i podaje inne liczby.

AKP mówi, że w Stambule wygrali przewagą 13%. CHP, że to właśnie oni dwoma procentami. Podobnie w Ankarze. Tamtejszy spór już leci rozwiązać premier.

Podobno w jednym z punktów wyborczych znaleziono milion kartek wyborczych z zakreśloną partią AKP czekających na podmianę tych prawdziwych, oddających głosy na CHP. Aby zapobiec tego typu zdarzeniom działa armia wolontariuszy, wśród nich rodziny moich tureckich znajomych.

Jeden wynik nie budzi niczyich wątpliwości: 69% głosujących na CHP w bardzo republikańskiej dzielnicy Kadıköy. W mojej byłej dzielnicy, Ataşehir, AKP i CHP idą łeb w łeb.

Oprócz pojedynczych incydentów na południowym wschodzie kraju, gdzie doszło do kłótni między rodzinami dwóch kandydatów lub między samymi wyborcami, nie ma na razie większych zamieszek. Ale moi znajomi obawiają się, że do tego jednak dojdzie.

Advertisements

4 responses to “tureckie wybory samorządowe 2014

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: